Obóz koncentracyjny w Gross Rosen położony jest we wsi Rogoźnica na Dolnym Śląsku. Założony został w sierpniu 1941 roku. Początkowo stanowił część obozu w Sachsenhausen. Począwszy od 1 maja 1942 roku funkcjonował samodzielnie. Gross Rosen wspólnie z kopalniami w Walimiu, zamkiem Książ oraz zamkiem Grodno stanowił część tzw. projektu Riese.
Gross Rosen był obozem ukierunkowanym przede wszystkim na dostarczanie robotników na potrzeby projektu Riese. Mordercza praca, do której zmuszani byli więźniowie, nadawał mu szczególnie ponurej sławy. Wielu z uwiezionych (głownie Żydów z wszystkich zakątków Europy oraz Romów z Rosji) wykonywało prace w rożnych miejscach na Dolnym Śląsku, w tym między innymi w kopalniach w Walimiu. Więźniowie pracowali przy budowie podziemnego kompleksu, który przypuszczalnie miał być fabryką broni oraz przyszłą główną kwaterą Hitlera. Do lutego 1945 roku przez Gross Rosen przewinęło się 125.000 ludzi, z czego 40.000 straciło tu życie.
Obecnie obóz stanowi muzeum na otwartym powietrzu. Mogą tu Państwo obejrzeć ruiny krematorium oraz fundamenty baraków. W jednym z budynków prezentowany jest zbiór zdjęć dokumentujących codzienne życie uwiezionych oraz narzędzia wykorzystywane podczas drążenia podziemnych korytarzy. Odwiedzający mogą również zobaczyć film na temat życia w obozie koncentracyjnym. Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Mogą Państwo skorzystać odpłatnie z usług przewodnika. Dzieci poniżej 13 roku życia nie mogą zwiedzać muzeum.