Swoim rozmiarem (8 141 ha) obejmuje powiat wałbrzyski, ząbkowicki, kłodzki oraz dzierżonowski. Położony w Sudetach Środkowych zachwyca nie tylko ciekawym rysunkiem terenu (wąskimi dolinami przecinanymi przez potoki), ale również niezachwianą szatą roślinną, która doskonale oddaje ducha dzikich i niezdobytych polskich puszcz. Za ochronę unikatowych form krajobrazowych na terenie parku odpowiada rezerwat Bukowa Kalenica.
Najstarsze góry w Sudetach
Góry Sowie należą do najstarszych gór w Sudetach Środkowych. Najwyższy szczyt – Wielka Sowa – mierzy 1015 m n.p.m. Wart obejrzenia jest również znajdujący się nieco na uboczu masyw Włodarza o wysokości 811 m n.p.m. Góry Sowie charakteryzują się nietuzinkową rzeźbą terenu oraz różnorodnością krajobrazów, dzięki skutecznie odpieranym działaniom korozji oraz innych czynników zewnętrznych. Podczas spaceru można natrafić zarówno na doliny rzeczne, jak i wysokogórskie kotliny urozmaicone występującymi gdzieniegdzie wodospadami, progami skalnymi oraz dolinkami przeciętymi przez strumienie. Terenem, który cieszy się największą popularnością wśród turystów ze względu na atrakcyjne krajobrazy, jest Masyw Wielkiej Sowy wraz z Kalenicą i Przełęczą Jugowską. Na tej niewielkiej połaci terenu znajdują się liczne ścieżki edukacyjne oraz wieże widokowe pozwalające na obserwację tamtejszej fauny i flory.
Co jeszcze warto zobaczyć?
Podczas pobytu w Parku Krajobrazowym Gór Sowich warto udać się do Kalenicy, gdzie znajduje się jedna z najchętniej odwiedzanych wież widokowych. Miejsce to przyciąga turystów ze względu na niezwykłe walory krajobrazowe. Nie sposób ominąć również rezerwatu Bukowa Kalenica, w którym chronione są m.in. stare bukowiny oraz liczne gatunki mchów i paproci. Góry Sowie mają również sporo do zaoferowania miłośnikom sportów zimowych – w miejscowości Rzeczka oraz Sokolec znajdują się atrakcyjne stoki narciarskie, natomiast ukształtowanie terenu w parku umożliwia uprawianie narciarstwa biegowego.
Jak dojechać?
Pałac Jugowice oddalony jest o nieco ponad 20 km od Parku Krajobrazowego Gór Sowich. W pobliżu najczęściej odwiedzanych punktów widokowych znajdują się liczne parkingi oraz miejsca, w których można odpocząć po wędrówce – restauracje i kawiarnie. W drodze do parku można zobaczyć również inne liczne atrakcje, na przykład Podziemne Miasto Osówka czy Sztolnie Walimskie.