Projekt Riese (Riese = Olbrzym) to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego rozpoczętego w 1943 roku. Projekt zakładał budowę rożnego typu kompleksów i podziemnych korytarzy o charakterze militarnym. Nie został ukończony. Jedno z wejść do podziemnych przejść leży kilka minut od Pałacu Jugowice.
Powody, dla których Hitler zdecydował się na rozpoczęcie Projektu Riese nie są do końca jasne. Jedna z hipotez mówi o tym, ze w związku ze zmasowanymi nalotami alianckimi, chciano stworzyć plan awaryjny, jeśli chodzi o produkcję broni. W ten sposób zrodził się pomysł budowy podziemnych fabryk w Górach Sowich oraz plan przeniesienia kwatery głównej Hitlera do zamku Książ i jego podziemi. Podziemne pomieszczenia łączyć miał system dróg, instalacji wodnych, kanalizacji, elektryczności i linii telefonicznych. W tym celu stworzono zespól fachowców z dziedziny górnictwa – głównie Niemców, Włochów, Ukraińców oraz Czechów. Jednak największą część prac wykonywali więźniowie wojenni.
Ponieważ prace nad kompleksem nie posuwalny się w oczach nazistów wystarczająco szybko, z okolicznych obozów koncentracyjnych zaczęto ściągać coraz większe ilości jeńców. W okresie najintensywniejszych prac pracowało tam około 13.000 więźniów. Większość z nich trafiła tu z obozów w Gorss Rosen i Auschwitz. Chorzy, niedożywieni i wycieńczeni szybko tracili siły. Szacuje się, że przy budowie kompleksu życie strąciło około 5000 osób.
Nie ukończono żadnej z planowanych części projektu. Obecnie kopalnie odwiedzane są przez turystów oraz miłośników militariów. Zwiedzać można odrębne części projektu: zamek Książ, Kopalnie w miejscowości Walim, Zamek Grodno oraz obóz koncentracyjny w Gross Rosen. Większą cześć kompleksu jest niedostępna dla zwiedzających, ze względu na zbyt duże ryzyko zawalenia.