Piękny Dolny Śląsk
My, oczywiście, całym sercem polecamy Dolny Śląsk – krainę geograficznie mocno zróżnicowaną, na której w dodatku znajduje się wiele atrakcji turystycznych – znajdzie się coś zarówno dla wielbicieli historii, sportu jak i dla osób, które chcą po prostu odpocząć. Nawet osoby, które na co dzień mieszkają na Dolnym Śląsku przyznają, że w tym regionie co chwilę można odkryć coś nowego. Znaleźć tu można przepiękna szlaki górskie, jeziora, twierdze, zamki. Na turystów czeka też bogata baza noclegowa. Jakich miejsc na pewno nie wolno pominąć?
Niesamowite górskie szczyty
Bez wątpienia Dolny Śląsk posiada pasma górskie, które przypadną do gustu wielbicielom różnego rodzaju górskich formacji. Najwyższym pasmem są Karkonosze, część Sudetów ze znaną wszystkim Śnieżką (aż 1602 m.n.p.m. – najwyższy szczyt dolnośląski), Szrenicą wraz ze Śnieżnymi Kotłami czy Wielkim Szyszakiem. W południowo-wschodniej stronie województwa znaleźć można Śnieżnik ( ponad 1400 m n.p.m.). Osoby, które lubują się w tej bardziej skalistej odsłonie gór na pewno zakochają się w Górach Stołowych -widoki ze Szczelińca Wielkiego robią wrażenie. Natomiast my hołdujemy zasadzie, by chwalić nie tylko cudze, ale i nasze własne malownicze okolice. W paśmie Gór Sowich oraz Wałbrzyskich znajdziemy dwa szczyty, na które na pewno warto wejść. Pierwszym jest Wielka Sowa – najwyższy szczyt wspomnianych Gór Sowich, na który wejść można od strony przełęczy Jugowskiej, Walimskiej oraz Sokolej. Na szczycie znajdziemy zabytkową Wieżę Widokową (otwarcie po renowacji w połowie lipca 2023), a dla wielbicieli wież zapraszamy też na wspomnianą Borową. Wejść można m.in. od strony Jedliny-Zdrój oraz Wałbrzycha, a ze wspaniałej wieży widokowej widać wszystkie okoliczne szczyty – przy dobrej widoczności zobaczyć można nawet Śnieżkę!
Zamek Książ
Trzeci co do wielkości zamek w Polsce i obowiązkowy punkt zwiedzania regionu. Pięknie zachowany (aczkolwiek jest to zasługa częstego odbudowywania i renowacji), usytuowany na urwistym cyplu i otoczony pięknymi lasami. Oprócz głównego zamku, na terenie znajdują się też ruiny Zamku Stary Książ, tuż obok jest też Palmiarnia. Kilka lat temu turystom udostępniono podziemne tunele zamku, które kryją wiele tajemnic i wchodzą w skład Kompleksu Riese
Kompleks Riese
Tak jak wspomniano, podziemia zamku są częścią specjalnego kompleksu, który był budowany na zlecenie Hitlera w czasie II Wojny Światowej. W podziemiach miał powstać schron przeciwlotniczy, wykuwano potężne tunele – za siłę roboczą posłużyli hitlerowcom więźniowie Gross-Rosen. Oczywiście podziemia Zamku Książ to tylko część kompleksu. Należy do nich co najmniej 9 obiektów, w tym również Podziemne Miasto Osówka, w którym do zwiedzenia są trasy ekstremalna i historyczna. Osówka to najdłuższy i najbardziej zaawansowany projekt z kompleksu – są teorie, że miała to być główna kwatera Hitlera, inne – że miała się tam odbywać produkcja rakiet – zwłaszcza ze względu na pobliskie złoża Uranu. Warto obejrzeć też Włodarza i Sztolnie Walimskie. Uwaga – nawet w lato trzeba mieć coś ciepłego do ubrania – nawet, jeśli zwiedzacie je w letni weekend.
Twierdza Srebrna Góra
Wspaniała atrakcja turystyczna, zbudowana w XVIII wieku, położona na granicy Gór Sowich i Gór Bardzkich, jest największą twierdzą górską w Europie. Ponieważ leży na przełęczy między wspomnianymi pasmami górskimi, ma dwa „wstępne” forty od obu stron - Fort Donjon i Fort Ostróg. Główna Twierdza ma tych fortów 6 i całkiem sporo bastionów. Fort Donjon według turystów robi największe wrażenie ze swoimi 4 wieżami i aż 151 pomieszczeniami fortecznymi. Ponoć droga do samej Twierdzy jest raczej monotonna, ale dla wrażeń na miejscu – warto ją przebyć.