Wybierając pokój w hotelu, wiele osób zwraca uwagę głównie na cenę oraz ogólny zarys pokoi. Tymczasem jednak warto poświęcić chwilę, by zapoznać się z opisami poszczególnych pokoi. Zyskujemy wówczas pewność, że pokój hotelowy posiada udogodnienia, których poszukujemy, by mieć w pełni satysfakcjonujący wypoczynek.
Od czego zależy standard pokoju?
Każdy rodzaj pokoju hotelowego ma swoją osobną charakterystykę. Różnią się między innymi wyposażeniem, łóżkami, wielkością (a czasem również ilością) pomieszczeń, jak również tego, w którym miejscu hotelu są usytuowane.
Liczba osób / łóżek w pokoju z jakimi można się spotkać w hotelu:
- pokoje jednoosobowe lub pokoje do pojedynczego wykorzystania (nie są to pojęcia tożsame - pokój w specjalnej cenie może być zarezerwowany dla jednej osoby);
- pokoje dwuosobowe; te funkcjonują w wersji z pojedynczymi łóżkami, lub łóżkiem podwójnym. W naszym hotelu w pokojach dwuosobowych stosujemy materace nakładkowe - daje nam to większą elastyczność, jeśli przyjmujemy większą grupę gości, a każdy z nich chce spać w swoim własnym łóżku.
- pokoje “twin double” - z dwoma łóżkami dwuosobowymi,
- pokoje wieloosobowe (najczęściej spotykane są w motelach czy schroniskach),
- pokoje rodzinne - przystosowane do pobytu rodzin z dziećmi.
Wielkość i ilość pomieszczeń
Zapewne niejednokrotnie spotkaliście się z jakimś niezrozumiałym określeniem, odnośnie standardu pokoju. Jeśli nie wiemy, czego dotyczą, możemy przez przypadek oczekiwać czegoś zupełnie innego. Zatem, biorąc pod uwagę same pomieszczenia, można w hotelu spotkać:
- junior suite - czyli pokój, który łączy część sypialnianą z dzienną,
- suite - to już osobne pomieszczenie sypialniane i dzienne,
- studio - które ma dużą powierzchnię w części sypialnianej, może też posiadać część kuchenną i dzienną,
- apartament - posiada część sypialnianą, dzienną, jadalną i kuchenną (niekoniecznie są w osobnych pokojach, ale są to wyraźnie wyodrębnione części),
- maisonette (duplex) - czyli pokój dwupoziomowy. Mezoneta to także określenie mieszkania dwupoziomowego w typowym domu mieszkalnym, z osobnym wejściem.
Standardy pokoi hotelowych, jakie można spotkać najczęściej, to:
- pokój economy - standard ekonomiczny to najtańsza wersja pokoju hotelowego, zwany też promocyjnym. Najczęściej są to pokoje, które na przykład wymagają odświeżenia, mają mniej korzystne położenie czy są znacznie mniejsze od standardowych.
- pokój standard - czyli podstawowy pokój dostępny w hotelu, stanowiący swego rodzaju bazę, punkt odniesienia do pozostałych pokoi hotelowych. W dużym uproszeniu można powiedzieć, że co prawda nie ma on żadnych fajerwerków, ale umożliwia wygodny, komfortowy nocleg i pozwala na swobodne funkcjonowanie.
- pokój superior - jest oczko wyżej od standardowego, ale wciąż niżej, niż pokój deluxe. Najczęściej ma większą powierzchnię, jest lepiej wyposażony, ma też lepszą lokalizację w hotelowym budynku.
- pokój deluxe - największe, najlepiej wyposażone pokoje w hotelu. Często można się spotkać z tym, że w przeciwieństwie do innych mają na przykład bezpłatny minibar, balkon, lepsze łóżka, są często odświeżane, a goście w cenie mogą mieć szlafroki czy kapcie oraz nieograniczony dostęp do strefy SPA (warto dodać, że w Pałacu Jugowice jest to przywilej, z jakiego korzystać mogą wszyscy nasi Goście, niezależnie od standardu pokoju).
- pokój premier - spotykany najczęściej w pięciogwiazdkowych hotelach, to takie deluxe wśród deluxe’ów.
- pokój executive - jest to kategoria rzadko, ale jednak spotykana. Nadaje się ją pokojom dla osób przebywających w hotelu w celach służbowych, ze specjalnie wydzielonym miejscem do pracy.
Warto dodać, że nie ma spisanych odgórnych reguł, jeśli chodzi o kategorię, jaką dany hotel przypisuje swoim pokojom. Kategoryzacja ta jest względna, gdyż dane pokoje dzielone są niejako względem siebie, zgodnie z uznaniem osób zarządzających hotelem. Tak więc na przykład pokój typu standard w jednym hotelu może różnić się od tego samego standardu w innym.